دکوراسیون مینیمال چیست؟

شلوغی و پیچیدگی زندگی امروز استرس زیادی به افراد وارد می کند شاید برای همین است سبک مینیمالیسم که با ساده کردن فضا و استفاده حداقل از لوازم بر ساده گرایی تاکید دارد و در محیط ایجاد آرامش می کند به یکی از پرطرفدارترین سبک ها برای طراحی دکوراسیون داخلی تبدیل شده است.

شعار و سبک دکوراسیون مینیمال

به یک خانه آشفته و شلوغ فکر کنید، تعداد زیادی تابلو بر روی دیوار نصب شده است، چندین مجسمه و گلدان در اطراف خود می بینید، که هر چند وقت یک بار باید گردگیری و تمیزشان کنید، لوازم دکوری، مبلمان، فرش و پرده ها رنگ های مختلفی دارند و با چشمانتان بازی می کنند...اما خانه ای که به سبک مینیمالیسم چیده شده باشد اینگونه نخواهد بود، دیوارها به رنگ سفید بوده و چراغ ها و مبلمانی ساده و به رنگ خنثی در چیدمان وجود خواهند داشت و بیشتر فضا از لوازم دکوری و مجسمه ها خالی می باشد.

شعار معروف سبک مینیمالیسم در دکوراسیون داخلی(کمتر بیشتر است) می باشد، این سبک بر ساده گرایی تاکید دارد و احتیاجی به لوازم لوکس و زینتی، پالت های رنگی و یا یک طراحی وقت گیر و هزینه بر ندارد و لوازم را براساس نیاز و اولویت دهی سازماندهی و انتخاب می کند.

استایل مینیمال

چرا سبک مینیمال پرطرفدار است؟

1-ایده و طرح های مینیمالی موجب می شوند فضاها بزرگتر و جادار تر جلوه کنند.

2-استفاده حداقل از لوازم دکوری لوکس و زینتی، و اولویت دادن به وسایل ضروری موجب صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد و باعث می شود لوازم دیگر منزل را با کیفیت بهتری انتخاب کنیم.

3-برخلاف دیگر سبک های طراحی دکوراسیون، که به ایده ها و خلاقیت های زیادی احتیاج دارند، می توان به راحتی و آسانی طراحی خانه های مینیمال را مدیریت کرد.

دکوراسیون مینیمال

رنگ های سبک مینیمال

رنگ های به کار رفته در این سبک یا خیلی تیره هستند یا خیلی روشن و معمولا بیش از سه رنگ در این سبک از طراحی دکوراسیون به کار برده نخواهد شد سفید، کرمی،خاکستری و سیاه رنگ های معمول و پرکاربرد سبک مینیمالیسم هستند و همراهی آن ها با رنگ سفید می تواند تاثیر مثبتی بر روی دکوراسیون داشته باشد.

دکوراسیون مینیمال

طراحی دکوراسیون داخلی سبک مینیمال

در سبک مینیمالیسم دیوار ها باید خالی از هرگونه از لواز دکوری، پترن ها و چیدمان های غیر ضروری باشند تا محیط را شلوغ و بی نظم جلوه ندهند!

از آویختن تعداد زیادی تابلو بر روی دیوار ها خودداری کنید، یک یا دو تابلو عکس با تم های سیاه و سفید کافی است، رنگ دیوار ها در فضای مینیمال اغلب به رنگ سفید است پس سعی کنید مبلمان هایی به رنگ تیره انتخاب کنید تا در محیط تعادل و تضاد ایجاد کنید و هم سفیدی بیش از اندازه فضا آزارتان ندهد.

اگر به دکوراسیون مینیمالیسم علاقه دارید و در خانه ی خود پنجره های بزرگ دارید این نشان دهنده خوش شانسی شماست، نور طبیعی در دکوراسیون به سبک مینیمال بسیار اهمیت دارد و باید از آن حداکثر استفاده را کرد.

طراحی مینیمال

در این سبک نور خورشید روشنایی مورد نیاز خانه را در طول روز فراهم می کند و هنگامی که با دیوار های سفید خانه آمیخته می شود محیط را بزرگتر و جادارتر نشان می دهد، شب هنگام نیز منبع های مصنوعی نور این نیاز را رفع خواهند کرد.

طراحی مینیمال

پرده ها را تا حد ممکن ساده و بدون هیچ نقش و نگاری و البته تک رنگ انتخاب کنید! حریر و تور های سفید گزینه مناسبی هستند پنجره را به خوبی می پوشانند و جلوی ورود نور طبیعی به داخل اتاق را نمی گیرند.

لوستر های چند شاخه، شلوغ و یا کریستالی در دکوراسیونی که به سبک مینیمالیسم چیده شده است جایی ندارد اما اگر دوست دارید از یک منبع نور مرکزی قوی استفاده کنید لوستر های ساده و خلوت بهترین گزینه هستند.

دکوراسیون شیک مینیمال

چراغ های هالوژن با نور نقطه ای و نوارهای ال ای دی که نور را در خطوط مشخصی پخش می کنند بسیار برای نورپردازی بر روی سقف و دیوار مناسب هستند.آباژور های ایستاده کنار مبلی، چراغ های ساده و تک شاخه، لامپ های توکار ساده و به رنگ تیره استفاده کنید تا با سبک مینیمالیسم همخوانی و تطابق داشته باشند.

 سبک دکوراسیون مینیمال

ظروف خالی اما زیبا، گیاهان آپارتمانی از عناصر دکوری سبک مینیمال به حساب می آیند.

دکوراسیون مینیمال

کفپوش ها نیز می توانند سفید، کرمی و یا چوبی باشند، اما اگر فضایی مینیمال و مدرن می خواهید سعی کنید کمتر چوب به کار ببرید.

اگر واقعا قصد دارید منزل خود را به سبک مینیمالیسم بچینید از خرید لوازم دکوری و آنتیک خودداری کنید! قانون کلی طراحی به سبک مینیمالیسم این است که اگر وسیله ای فضایی اختصاصی برای خود ندارد باید آن را غیر ضروری تلقی کرد! کمتر از وسایل استفاده کنید تا فضای ساده بهتر و بیشتر به چشم آید، وسایل ضروری که نگه داشته اید را هر فصل تغییر دهید و یا مکان آن هارا عوض کنید تا محیط را سنگین و افسرده نکنند.

دکوراسیون مینیمال

از فرش و قالیچه های رنگی و پر از نقش برای فضاهای مینیمالیستی استفاده نکنید! قالیچه های ساده و تک رنگ برای این محیط ها مناسب هستند.

با در نظر گرفتن نکات بالا در اتاق نشیمن خود راحتی و آرامش ایجاد کنید، استفاده از لوازم دکوری به تعداد محدود در این بخش از خانه اشکالی ندارد.

طراحی مینیمال

اتاق خواب مینیمال

اگر شما اتاقی به رنگ سفید دارید اولین قدم را برای داشتن یک اتاق خواب مینیمالیستی برداشته اید، ممکن است که در نگاه اول این اتاق به نظر شما خیلی ساده به نظر برسد، اما می توانید با رنگ هایی مانند سیاه، قهوه ای، خاکستری، کرم و طوسی مقداری رنگ به فضای کلی اتاق تزریق کنید و کمی پیچیدپی به آن بدهید.

نور در یک اتاق خواب مینیمال اهمیت ویژه ای دارد، پرده هایی به رنگ روشن انتخاب کنید تا هم فضا را بزرگ جلوه دهند و هم جلوی ورود نور را نگیرند تا در طول روز که اتاق خواب کمترمورد استفاده قرار می گیرد، مانند بخش های دیگر خانه به یک اندازه نور دریافت کند.

دکور مینیمال

سادگی را رعایت کنید اما این بدین معنی نیست که اتاق را از هرگونه وسیله خالی کنید.یک میزآرایش ساده انتخاب کنید، و اگر هنوز با فضای مینیمالیستی اتاق خوابتان ارتباط برقرار نکرده اید می توانید یک گوشه از اتاق را به گالری دیواری تبدیل کرده و با عکس هایی از خودتان با تم سیاه و سفید تزیینش کنید.

دکور مینیمال

برای اینکه نور مورد احتیاج شب هنگام را فراهم کنید، چراغ های صنعتی و مدرن و کوچک را برگزینید.همانطور که قبلا اشاره شد در طراحی دکوراسیون به سبک مینیمال از رنگ های تیره و یا روشن استفاده میکنیم، رنگ وسایل اتاق خواب مینیمال نیز باید یکسان و رنگی به غیر از سفید انتخاب کنید تا هم دکوراسیون به چشم بیاید و هم سفیدی و بی رنگی اتاق به شا استرس وارد نکند.

دکور مینیمال

اگر دوست دارید کمی گرما و زندگی به فضای مینیمال اتاق خواب خود بدهید از یک یا دو گیاه آپارتمانی بهره ببرید، رنگ های طبیعی این گیاهان به محیط اتاق شما سرزندگی و شادابی رامی دهد، بسته به رنگی که برای وسایل اتاق انتخاب کرده اید، رنگ گلدان هارا برگزینید.

آشپزخانه مینیمال

از آنجا که هیچ خانه مینیمالیستی بدون آشپزخانه مدرن و با ظرافت نمی تواند کامل باشد باید بودجه وایده اساسی برای این بخش از خانه کنار گذاشت.

درست است که در طراحی دکوراسیون به سبک مینیمال سادگی، استفاده از حداقل ها و صرفه جویی حرف اول را می زند اما نباید این اصل را به حساب انتخاب جنس های ارزان و بی کیفیت گذاشت.

متناسب با رنگ و تمی که برای دکوراسیون خانه خود انتخاب کرده اید رنگ کابینت ها را برگزینید! شعار مینیمالیسم یعنی استفاده حداقل از لوازم را جدی بگیرید و تا حد امکان در فضای داخلی آشپزخانه وسیله نچینید، فضایی برای ذخیره سازی وسایل ایجاد کنید،قفسه های توکار درست کنید و لوازم خود را در آن بچینید تا آشپزخانه ای ساده و خلوت داشته باشید،میزناهارخوری ساده و استاندارد در نظر بگیرید، میز ناهار خوری می تواند چوبی و یا سنگی باشد، اندازه ان نیز به سلیقه و نیاز شما و البته متراژ اشپزخانه بستگی دارد.

دکور مینیمال

استایل مینیمالیستی چیست؟

اگر استایل مینیمال را به عنوان سبک لباس پوشیدن خود انتخاب کرده اید باید بدانید که می توانید با ترکیب ساده ترین لباس ها، استایلی شیک و جذاب برای خود فراهم کنید.سبک مینیمالیسم در دهه شصت میلادی به دنیا معرفی شد و حتی کوکو شنل نیز از این سبک در مجموعه طرح های خود استفاده کرده است.

ترکیب لباس مدرن و ساده، مدرنیسم و مینیمالیسم را بهم پیوند داده است و باعث سادگی اما در عین حال جذابیت این سبک شده است.

استایل مینیمال

رنگ های محبوب مینیمالیسم ها

سیاه و سفید دو رنگ محبوب مینیمالیسم ها است و به جرات می توان گفت این دو رنگ بخش عمده ای از کمد لباس آن ها راتشکیل می دهند.

استایل مینیمال

یک مینیمالیسم با ترکیب همین دو رنگ، و کنار هم قراردادن لباس های ساده اما در عین حال شیک استایلی جذاب برای خود می سازد ، البته این سخن بدین معنی نیست که نمی توانید از رنگ هایی مانند آبی، قرمز، سبز و یا زرد استفاده کنید، اگر لباس شما رنگی یکدست و فاقد از هرگونه طرح و نقشی باشد، انتخاب جالبی برای مینیمال ها است.به یاد داشته باشید که استفاده زیاد از رنگ ها در سبک مینیمال درست نیست و حداکثر می توانید از یک رنگ تند در استایل خود استفاده کنید زیرا پالت های رنگی در این سبک بسیار محدود هستند.

  لباس مینیمال

اگر دوست دارید کمی طرح و نقش به لباس خود بدهید، می توانید لباس های راه راه (عمودی یا افقی) با رنگ های محدود را بردارید.

  تیپ مینیمال

یک لباس برای اینکه در تن شما زیبا و جذاب به نظر برسد ابتدا باید اندازه شما باشد، ممکن است در سبک مینیمالیسم این گونه به نظر برسد که همیشه استایل ها باید گشاد و اورسایز باشند اما اینطور نیست! مینیمال ها هم طرفدار لباس های گشاد و هم اندازه هستند، پس در ابتدا به سایز و اندازه لباس موردنظر خود دقت کنید.

لباس مینیمال

زیورآلات به سبک مینیمال

اگر طرفدار اکسسوری های پرزرق و برق، پولک و گلدوزی و یا منجوق در استایل خود هستیدبه سراغ سبک مینیمال نروید، در این سبک استفاده از اکسسوری باید کاملا خلاقانه و ناب باشد، مثلا می توانید گلسر، گوشواره و دکمه های براق اما کوچک داشت باشید، در نظر داشته باشید که کیف، کفش و کمربند یک مینیمالیسم باید عاری از هرگونه تزیینات و یا سگک باشد.به طور کلی هرچه از جواهرات و اکسسوری های کوچک و ساده استفاده کنید بهتراست و برای شما استایل شیکتری می سازد.

لباس مینیمال