9 ترفند نورپردازی رستوران،پاتوق همیشگی مشتریان شوید

یک روز خاص،با هر حال و هوایی که داشته باشید،گوشه دنجی برای خلوت یک نفره تان،یا محیطی گرم و صمیمی برای جمع شادتان.تصور شما از رستورانی که برای چنین روزی قرار است در آن زمان بگذرانید و غذا بخورید چیست؟ اگر اولین چیزی که به ذهنتان رسیده است،یک رستوران آرام و دلنشین است، قطعا روشنایی خوب و جذاب و شاید لوکس و خاص آن هم در گوشه ای از این تصورات باشد. دانستن ترفندهایی برای نورپردازی رستوران،به شما کمک میکند این تصورات را برای مشتری خود، واقعی و در دسترس کنید.

انواع نورپردازی رستوران

قبل از اینکه نکته های نورپردازی داخلی رستوران ها را بخوانید ،ابتدا لازم است با انواع نورپردازی در رستوران ها آشنا شوید:سه نوع نورپردازی در رستوران ها وجود دارد که تلفیق مناسب آن ها با یکدیگر ،یک نورپردازی خاص و شیک به وجود می آورد. ۱-نورپردازی محیطی:نورپردازی اصلی و روشنایی کلی محیط رستوران را می گویند.
۲-نورپردازی ضروری :این نورپردازی به مشتریان در خواندن منو و خوردن غذا یاری می رساند،همچنین به پیشخدمت ها و آشپزها کمک می کند تا وظایف خود را در سالن غذاخوری و آشپزخانه به بهترین شکل ممکن انجام دهند.
۳- نورپردازی تزیینی:این نورپردازی جنبه زیبایی دارد و باعث بهتر و بزرگتر دیده شدن رستوران می گردد،می توان از آن با نور های رنگی برای نورپردازی بر روی مجسمه ها ،تابلو ها و آثار هنری استفاده کرد.

 رنگ عید 98

۱-سبک رستوران،مدرن یا کلاسیک؟مسئله این است

نورپردازی باید متناسب با کاربرد و بهره وری محیط باشد،قبل از تعیین کردن نحوه نورپردازی ،ابتدا سبک رستوران خود را مشخص کنید. یک رستوران مدرن و شیک از چراغ های روشنایی و نورپردازی امروزی استفاده می کند و یک رستوران با فضایی قدیمی و نوستالژیک نورپردازی رومانتیک و کلاسیک را انتخاب می کند .بعد از تعیین سبک کاری رستوران نورپردازی متناسب با آن را انتخاب کنید و بر جذابیت و دلنوازی رستوران خود بیافزایید.
دکوراسیون و کاغذ دیواری با رنگ های روشن به نور کمک می کنند تا خود را بهتر و بیشتر در محیط نشان دهد ،دکوراسیونی با چوب ها و کاغذ دیواری تیره نور بیشتری را به خود جذب می کند و تعادل در نورپردازی و دکوراسیون را از بین می برند.

 رنگ عید 98

2-بر من بتابان روشنی

گاهی اوقات با وجود یک غذای خوش طعم ،سرویس خوب و رفتار مودبانه کارکنان دیگر رغبتی به حضور دوباره در یک رستوران ندارید،زیرا شاید مکان مورد نظر بعضی از المان های مثبت یک رستوران خوب را رعایت کرده و داشته باشد اما فاقد یک نورپردازی مناسب است و با نورپاشی غیر اصولی خود به ذهن و روان شما آرامش نداده است.
تحقیقات نشان داده است عدم وجود یک نورپردازی درست و اصولی در رستوران موجب شده است بیشتر مشتریان رستوران را زود ترک گفته و تمایلی به بازگشت و حضور دوباره نداشته باشند.در نورپردازی رستوران ها باید به حالات روحی و روانی و تاثیری که نور بر روی آن می گذارد توجه کرد.

 رنگ عید 98

۳-نورهای رنگی ، ممنوع

در نورپردازی داخلی رستوران ها از نور رنگی مانند نور سبز،قرمز و یا ابی استفاده نکنید!نورپردازی رنگی ،رنگ واقعی وسوسه انگیز غذا و اشتهای مشتری را از بین می برد، اما اگر به خاطر رنگ برند یا لوگو و یا رنگ های به کار رفته در دکوراسیون میل به استفاده از نور های رنگی دارید یا با رنگ های دیگر تلفیقش کنید یا از آن در نورپردازی تزیینی استفاده کنید.

 رنگ عید 98

۴-کار را به کاردان بسپارید

رنگ ،شدت نور و سبک و دیزاین چراغ های روشنایی را نمی توان براساس سلیقه شخصی صاحب رستوران و فقط با توجه به ظاهر آن ها تعیین کرد، زیرا این یک فرایند تخصصی است که باید با معماری و طراحی داخلی رستوران هماهنگ شود .تنها یک نورپردازی حرفه ای و اصولی می تواند به رنگ ها و عناصر دکوری استفاده شده در دکوراسیون و همینطور غذا هنگام سرو آن جلوه ای زیبا ببخشد.

 رنگ عید 98

5-نور،موسیقی،غذا: اکشن

روان شناسی رنگ ها را هنگام نورپردازی جدی بگیرید،در هنگام سرو وعده های اصلی غذایی موسیقی با نورپردازی متفاوت داشته باشید. هنگام سرو صبحانه از یک موسیقی ملایم استفاده کنید، نور پاشی زیادی انجام دهید و از لامپ بیشتری بهره ببرید ،به فضا انرژی بدهید تا مشتریان بتوانند از صبحانه خود لذت ببرند و روز را با قدرت و توان بیشتری شروع کنند.
اگر پنجره های بزرگ رو به سالن غذا خوری دارید وقت ناهار از نور طبیعی و گرم خورشید بهره ببرید و اگر به نور طبیعی دسترسی ندارید یک نورپردازی متوسط انجام دهید ،از نور های سفید و روشن استفاده کنید ، یک موسیقی تند بگذارید، تا هنگام ناهار که مراجعه مشتریان زیاد است و جزوه ساعات شلوغ و پرکار رستوران به حساب می آید به غذا خوردن مشتریان سرعت داده و بهره وری رستوران را بالا ببرید.
هنگام سرو شام از نور های گرم و لایت استفاده کنید و از شدت نور بکاهید ،به تعداد لازم چراغ روشن کنید می توانید از نور شمع نیز استفاده کنید ،با یک موسیقی ملایم به صمیمیت و آرامش فضا بیافزایید.این نور کم و گرم فضایی زیبا و آسایش و راحتی را به مشتریان می دهد و موجب می شود آن ها زمان بیشتری در رستوران بمانند و وعده غذایی بیشتری را نیز سفارش دهند.

 رنگ عید 98

۶-به لوستر احتیاج داریم یا نه؟

هنگام به کار بردن چراغ های روشنایی به ارتفاع آن ها ،به ارتفاع سقف و به متراژ سالن غذاخوری توجه نمایید!یک سقف بلند با لوستر چند شاخه و شلوغ می تواند فضا را بزرگتر و لوکس تر نشان دهد و جنب و جوش بیشتری به محیط بدهد،در عین حال سقف کوتاه با لوستر خلوت و ساده فضا را صمیمانه تر و خودمانی تر می کند.از چراغ های روشنایی که طرح و دیزاینی یکسان دارند استفاده کنید و تعادل را در دکوراسیون حفظ نمایید.

 رنگ عید 98

۷-اول ایمنی بعد کار

در هر کسب و کاری ایمنی حرف اول را می زند ، پس ابتدا از روشنایی کامل و نورپردازی ضروری سالن غذا خوری که محل رفت و آمد کارکنان است و آشپزخانه که قلب رستوران است و در آن وسایل خطرناکی مانند اجاق گاز ،شعله اتش و چاقو وجود دارد، اطمینان یابید و محیطی امن را برای کارکنان خود ایجاد نمایید.

 رنگ عید 98

۸-کدام سالن،کدام لامپ؟

بیشتر رستوران دار ها نمی دانند از لامپ چند واتی برای نورپردازی رستوران استفاده کنند،کارشناسان و طراحان معمولا لامپ ۲۰۰ تا ۴۰۰ وات را پیشنهاد می کنند با این حال، این یک قانون کلی نیست و در انتخاب لامپ عوامل دیگری نیز مانند متراژ سالن غذاخوری،رنگ به کار رفته در آن و ...را نیز باید در نظر گرفت.لامپ های ال ای دی که مصرف انرژی کمتر و نور بیشتری دارند برای رستوران ها انتخاب ایده آلی به شمار می روند. برای دیدن راهنمای خرید لامپ ها بر روی این لینک کلیک کنید. اگر دوست دارید در نقاط خاصی از رستوران مانند قفسه لیوان ها، مجسمه ها و تابلو های نورپردازی خاص انجام دهید لامپ ها و قاب های هالوژن و چراغ های دیواری را فراموش نکنید،آن ها به شما در برجسته کردن این عناصر در دکوراسیون کمک می کنند و موجب می شوند نورپردازی تزیینی عالی را در رستوران انجام دهید و لایه های مخالفی از نور را ایجاد کنید، همچنین می توانید از نور های مخفی رنگی برای نورپردازی در گوشه دیوار ها ،گچ بری سقف ها، ستون ها و پیشخوان رستوران ها استفاده کنید و جلوه ای شگفت انگیز به رستوران ببخشید. برای دیدن انواع قاب هالوژن بر روی این لینک کلیک کنید.
از چراغ های سقفی جذاب برای نورپردازی در رستوران خود بهره بگیرید، چراغ هایی را انتخاب کنید که با سبک دکوراسیون شما هماهنگ باشند و نوری زیبا و خیره کننده را در محیط ایجاد کنند.
چراغ های سقفی از یک تا چند شاخه در مدل های متنوعی در بازار یافت می شوند، و به دلیل ساختار زیبا و ساده که دارند برای هر سبک دکوراسیونی اعم از مدرن یا کلاسیک مناسب هستند.این چراغ ها نور را به خوبی در رستوران پخش می کنند و ارتفاع بعضی از آن ها با دست قابل تنظیم است. برای دیدن انواع چراغ های سقفی بر روی این لینک کلیک کنید.

 رنگ عید 98

۹-نور را به کنترل خود در آورید

در ساعات مختلف شبانه روز که نور طبیعی کم و زیاد می گردد و یا هنگام سرو وعده های اصلی غذایی که هر کدام به نورپردازی خاص و متفاوتی احتیاج دارند می توانید از دیمر یا کنترل های تنظیم نور استفاده نمایید و با این کار از مصرف زیاد انرژی و نور و پول بکاهید و همچنین شدت و تابش نور را کنترل کنید و نورپاشی های دلخواهتان را در رستوران ایجاد کنید.
همین نکات ساده اما مهم به شما کمک می کنند یک نورپردازی چشم نواز و آرامش بخش در رستوران خود ایجاد کنید و یک تجربه زیبا و دلنواز برای مشتریان خود فراهم کنید و آن ها را به پای ثابت و طرفدار همیشگی رستوران خود تبدیل کنید.

 رنگ عید 98