راهنمای خرید کلید و پریز۲

در طراحی دکوراسیون داخلی ابتدا اولویت به نوع مبلمان و صندلی، فرش ها و میز داده می شود و کمتر کسی به جزئیات کوچک اما مهم و کاربردی دکوراسیون دقت می کند.

یکی از این جزئیات کوچک و مهم در چیدمان منزل، که در شبانه روز بسیار با آن برخورد می کنیم کلید و پریز است. کلید و پریز از پرکاربرد ترین لوازم منزل به شمار می رود، و ما برای قطع و وصل و انتقال جریان برق به سراغ آن ها می رویم، چقدر به این جزء کوچک اما کاربردی منزل خود توجه دارید؟ به نقش آن ها در زیبایی و لوکس نشان دادن دکوراسیون منزل خود دقت کرده اید؟از قیمت انواع کلید و پریز اطلاع دارید؟ مدل های جدید کلید و پریز در بازار را می شناسید؟

در این مقاله شما را با نکاتی کاربردی در مورد انواع کلید و پریز آشنا خواهیم کرد.

کلید و پریز چیست؟

قبل از اینکه به معرفی انواع مکانیزم های کلید و پریز بپردازیم ابتدا باید به این سئوال پاسخ دهیم که کلید و پریز چیست؟

کلید و پریز وسیله ای کوچک اما کاربردی در برق کشی ساختمان به حساب می آید، و بدون آن امکان استفاده از وسایل برقی وجود ندارد زیرا قطع و وصل جریان برق و کنترل آن به وسیله کلید و پریز انجام می گیرد.

کلید و پریز مناسب

تاریخچه کلید و پریز

در گذشته تمرکز تنها بر کاربرد و کیفیت کلید و پریز بود و توجه چندانی به نقش آن در دکوراسیون داخلی نمی شد، از نظر رنگ تنها محدود به سفید و کرم بود و با جنس پلاستیک به بازار عرضه می شد، اما حالا بازار دیگر محدود به کلید و پریز پلاستیکی نیست و کلید و پریز هایی از جنس فلز، مس، آلیاژ برنج و زاماک و حتی کلید و پریز هایی جواهرنشان و لوکس نیز در آن یافت می شود!

امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی به کلید و پریز ها، این نکات کوچک نیز توجه می کنند تا زیبایی کامل برای دکوراسیون بسازند! به همین دلیل وقتی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی صحبت می کنیم منظورمان محدود به رنگ و نوع مبلمان و فرش و پرده ها نیست بلکه دیزاین و ساختار کلید و پریز و مابقی لوازم روشنایی را نیز در نظر می گیریم!

کلید و پریز سلطنتی

سبک ها و طرح های مختلف کلید و پریز

همان گونه که در ابتدای مقاله و مقاله های قبلی اشاره کردیم، شکل کلید و پریز در گذشته بسیار محدود بود و توجه تنها معطوف به کاربرد آن بود، اما اکنون به نقش کلید و پریز ها در زیبایی دکوراسیون توجه می شود و در طرح ها و نقش های خلاقانه، متناسب با سبک های دکوراسیون، مدرن و کلاسیک در بازار یافت می شوند.کلید و پریز هایی که برای دکوراسیون کلاسیک توصیه میشوند، دارای نقش و نگارهای ظریف و زیبا هستند که بتوانند حالتی نوستال و قدیمی را در محیط تداعی کنند.

کلید و پریز کلاسیک

کلید و پریز های ساده و بدون نقش، نیز متناسب با دکوراسیون های مدرن و یا مینیمال هستند.

کلید و پریز مینیمال

در حال حاضر طرح های جدیدی ازقاب های کلید و پریز در بازار موجود هستند و شما می توانید متناسب با سبک و رنگی که برای دکوراسیون خود انتخاب کرده اید کلید و پریز محبوب خود را در چیدمان منزل خود به کار ببرید!

کلید و پریز رنگی:

این کلید و پریزهای جدید می توانند بسته به رنگ غالبی که برای دکوراسیون خود به کار برده اید، انتخاب شوند و در دکوراسیون شما بدرخشند. رنگ آمیزی بعضی از این کلید و پریز های رنگی، کار دست هنرمندان و میناکاری می باشد که جلوه ای فاخر به این کلید و پریزهای جدید می بخشد!

کلید و پریز رنگی

کلید و پریز کریستالی:

به این کریستال های زیبای ساواروسکی نگاه کنید! به کار بردن این کلید و پریزسلطنتی یک المان لوکس در منزل شما به حساب می آید! و حال و هوایی تجملی به چیدمان شما می دهد.

کلید و پریز سلطنتی

آشنایی با انواع مکانیزم های به کار رفته در کلید و پریز

متناسب با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی مکانیزم های به کار رفته در این کلیدپریزها نیز پیشرفت کرده اند و پاسخگوی نیاز های متنوع کاربران خود هستند. در اینجا به تعدادی از مکانیزم ها اشاره می کنیم:

مکانیزم سوکت تلفن و شبکه:

مکانیزم سوکت تلفن برای اتصال دستگاه تلفن به خط تلفن استفاده می شود.

مکانیزم شبکه نیز که با استاندارد های cat5&cat6 ارائه می شود، برای اتصال دستگاه هایی که به صورت با سیم قصد اتصال به شبکه را دارند، در نظر گرفته شده است. استفاده از این مکانیزم باعث می شود نیازی به پراکندگی کابل و سوکت های شبکه نداشته باشید و از طریق یک سیستم یکپارچه هرگونه دستگاه دیجیتال را وارد شبکه کنیم.

مکانیزم آنتن ماهواره و آنتن مرکزی:

مکانیزم آنتن مرکزی باعث برقراری ارتباط با فیش آنتن مرکزی ساختمان می شود و برای مجتمع های بزرگ مسکونی که تعداد تلویزیون ها در آن زیاد است به کار می رود و موجب حذف آنتن ها از پشت بام می گردد.

پریز سوکت تلفن

مکانیزم HDMI:

برای انتقال یکپارچه ی اطلاعات با فناوری hdmi همانند آنتن های مرکزی، کابل های hdmi نیز به صورت مرکزی در سیستم سیم کشی ساختمان ها در نظر گرفته می شود. برای استفاده و اتصال به hdmi موجود در سیستم سیم کشی، مکانیزم hdmi در قاب کلید و پریز قرار می گیرد و امکان استفاده ی یکپارچه از این فناوری را ایجاد می کند.

کلید و پریز شیک

کلید اهرمی تک پل (مکانیزم زنگ در):

از این کلید های تک پل معمولا در برق کشی ساختمان ها استفاده می شود اما می توان از آن ها برای زنگ درب ورودی واحد های آپارتمانی نیز استفاده کرد زیرا فنری که در زیر آن ها تعبیه شده است بعد از فشرده شدن دوباره به حالت عادی خود برمی گردد.

کلید زنگ در