دکوراسیون آشپزخانه های کوچک اینجوری بهتره؟

ممکن است طراحی و دیزاین آشپزخانه های کوچک در نظر خیلی ها کاری بسیار سخت و دشوار به نظر برسد زیرا کمبود فضا حق انتخاب مارا بسیار محدود می کند اما این مسئله درست نیست !ممکن است که شما فضایی برای جزیره آشپزخانه یا میز نهارخوری بزرگی نداشته باشید اما هنوز می توانید آشپز خانه ای زیبا و کاربردی در فضایی محدود داشته باشید.

قفسه های دیواری،بهترین قیمت،بهترین انتخاب

از فضاهای خالی حداکثر استفاده را ببرید .تعدادی قفسه که رنگ و جنس آن با کابینت ها و دیگر لوازم آشپزخانه همخوانی و تطابق دارد را بر روی دیوار نصب کنید و وسایلی را که بیشترین استفاده از آن را دارید مانند قاشق و چنگال و ادویه جات ، یا لوازمی که نمی توانند در کابینت جا شوند مثل قابلمه یا تابه را بر روی آن قرار دهید ، حتی می توانید لوازم دکوری دلخواهتان،گلدان های سبزیجات معطر،ظروف انتیک و یا جعبه های فلزی بزرگ برای ذخیره سازی را روی آن بگذارید و جلوه ای زیبا و خوش منظره به آشپزخانه بدهید.

آشپزخانه های کوچک

مثلث یخچال، اجاق،سینک یک قائده طلایی در چیدمان

در آشپزخانه های بزرگ علاوه بر آشپزی می توان کارهایی مانند گفتگو با دوستان و خانواده حین آماده کردن غذا و شستشو را انجام داد اما در آشپزخانه های کوچک شما باید محدودیت فضا را جدی بگیرید و بدانید که فقط می توانید آشپزی کنید !در محیط آشپزخانه خود قرار دادن وسیله ها برای پخت و پز را در اولویت قرار دهید یخچال،اجاق و سینک مثلث طلایی آشپزخانه محسوب می شوند پس در ابتدا فضایی مناسب برای این مثلث ایجاد کنید تا بهره وری آشپزخانه را به حداکثر برسانید .

آشپزخانه های کوچک

لوازم جاگیر و غیر ضروری را حذف کنید

ماشین لباس شویی جایی در یک آشپزخانه کوچک ندارد آن را به حمام ببرید ،اگر حمام نیز کوچک است می توانید آن را در یک زیر پله ای بگذارید.

ممکن است فضایی خالی و مناسب برای ماشین ظرفشویی در آشپزخانه نداشته باشید بنابراین از سینک های دوقلو بهره بگیرید ،یک سینک برای ظروف کثیف یک سینک برای شستن ظروف داشته باشید.

هنگام انتخاب محصولات آشپزخانه به اندازه و سایز آن ها دقت نمایید تا فضای زیادی را اشغال نکنند.

آشپزخانه های کوچک

میز ناهارخوری نقلی برای آشپزخانه نقلی

نمیتوان میز ناهار خوری خیلی بزرگی را در یک آشپزخانه کوچک قرار داد، نمیخواهیم کل محیط آشپزخانه را به میز ناهارخوری اختصاص دهیم و دیگر نتوانیم فعالیت و رفت آمدی در آن محیط انجام دهیم.ولی اگر وجود یک میز ناهارخوری را ضروری می بینید از میز های کلاسیک و ساده و البته گرد که لبه های تیز نداشته باشد نا هنگام رفت آمد به شما صدمه ای نزنند همراه با صندلی های سه پایه کوچک استفاده کنید، حتی می توانید از جزیره یا اپن آشپزخانه خود به عنوان میز استفاده کنید.

آشپزخانه های کوچک

با این راهکار حتی یک سانت از آشپزخانه هدر نمی شود !

فضاهای هدر رفته و مرده را پیدا کنید ، اگر می توانید قفسه های توکار در آن ها ایجاد کنید! حتی اگر در آشپزخانه ی خود جزیره ای کوچک دارید از این ایده بهره برده و قفسه هایی را نیز در آن به کار ببرید، لوازمی را که به ندرت از آن ها استفاده می کنید، سبد ها و کتاب های آشپزی خود را در آن قرار دهید.فضا و ذخیره سازی همیشه یک چالش برای آشپزخانه های کوچک به حساب می آید اما با وجود این قفسه ها که حتی فضایی کوچک را در محیط نمی گیرند از هر سانت فضای خالی خود استفاده کنید.

آشپزخانه های کوچک

با این رنگا آشپزخانه بزرگتر به نظر میاد!

انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه همیشه چالش برانگیز بوده است زیرا باید عوامل متعددی مانند کف پوش ها ، رنگ وسایل آشپزخانه و ... در نظر گرفته شود ، وقتی که آشپزخانه کوچک باشد این تصمیم مهمتر و حساس تر می شود .

رنگ های سفید و روشن برای آشپزخانه های کوچک بسیار مناسب هستند زیرا فضا را بزرگتر و وسیعتر نشان می دهند و نور را بهتر و بیشتر در فضا نمود می دهند، لازم نیست کل محیط آشپزخانه را به رنگ سفید در بیاوریدبه کار بردن بیش از اندازه رنگ سفید چشم را می زند و محیط را کسل کننده می کند و صد البته تمیز کردن و تمیز نگه داشتن آن بسیار سخت است ، آن را با رنگ های روشن تلفیق کنید و یک توناژ رنگی زیبا پدید بیاورید.

اگر از رنگ سفید یا روشن استفاده می کنید در انتخاب کفپوش ها محدودیتی نخواهید داشت، می توانید برای یک گوشه از دیوار از کاغذ دیواری های روشن و یا حتی با طرح های عمودی استفاده کنید که باعث می شود فضا بزرگتر و عمیق تر به نظر برسد و چشم ها را به سمت بالا بکشد.

اگر آشپزخانه ای رنگارنگ دوست دارید می توانید وسایل خود را به رنگ هایی که باهم همخوانی دارند انتخاب کنید و برای پس زمینه از رنگ سفید بهره ببرید، حتی اگر تنها یک عنصر از آشپزخانه مانند یخچال یا اجاق را رنگی بردارید به یک کشش خیره کننده در محیط می رسید.

آشپزخانه های کوچک

چند نکته که در انتخاب کابینت حتما باید بدانید!

به جرات می توان گفت که کابینت ها کلیدی ترین عنصر هر آشپزخانه هستند چون محل جمع آوری و مرتب کردن لوازم آشپزی به حساب می آیند.از جا دارترین کابینت ها استفاده کنید مانند: کابینت هایی که به سقف می رسند و نه تنها جادار هستند بلکه فضا را نیز بزرگتر و گسترده تر نشان می دهند یا کابینت هایی که هرکدام به دو قسمت تقسیم می شوند و شما می توانید لوازم آشپزخانه را برحسب نیاز در طبقه اول یا دوم آن قرار دهید، اگر کابینت های معمولی به کار می برید می توانید از فضای خالی بالای هرکابینت استفاده کرده و بر روی آن ها سبد و قفسه هایی زیبا قرار دهید و تعدادی از لوازم آشپزخانه را در آن بگذارید.

از کابینت هایی به رنگ روشن ،شفاف و یا شیشه ای استفاده کنید ،استفاده از شیشه فضا را بازتر نشان می دهد و نور را به زیبایی در محیط منعکس می کند.اگر در آشپزخانه کابینت های فلزی و استیل دارید ، رنگ های سفید و لامپ های بزرگ فلزی را کنار آن به کار ببرید و دکوراسیونی مدرن و پرطرفدار برای خود بسازید.

سبک مینیمالیسم یک ایده عالی برای آشپزخانه های کوچک به حساب می آید!خطوط صاف،رنگ های روشن و وسایل ساده همه باعث ایجاد توهم عمق و فضا می گردند.

کابینت هایی به رنگ طوسی یا آبی و سبز کمرنگ که در آن ها شیشه نیز به کار رفته باشد حال و هوایی کلاسیک در آشپزخانه شما ایجاد می کند.

آشپزخانه های کوچک

آشپزخانه را تمیز نگه دارید!

این نکته را به یاد داشته باشید که باید بیشتر وسایل خود را در کابینت جای دهید و از فضاهای خالی بیشترین بهره را ببرید اما در نظر داشته باشید که لوازم خود را روی پیشخوان و اپن آشپزخانه قرار ندهید و بعد از استفاده هر وسیله را سرجای خود بگذارید زیرا آشپزخانه شلوغ و کثیف کوچکتر از حد معمول نشان داده خواهد شد.

آشپزخانه های کوچک

اصول نورپردازی آشپزخانه کوچک چیست؟

آشپزخانه را می توان قلب خانه در نظر گرفت محل پخت و پز و تامین خوراک خانواده.نورپردای یک عنصر مهم در اشپزخانه ها است.یک نورپردازی نامناسب علاوه بر اینکه آشپزخانه را کوچک و بی فروغ نشان می دهد نمی تواند امنیت لازم برای یک آشپزی ایمن و بی دردسر را فراهم کند.

اولین قدم برای رسیدن به یک نور پردازی و روشنایی درست و زیبا این است که پنجره ها را باز کنید و راه را برای ورود نور طبیعی به داخل آشپزخانه نبندید، پنجره های باز شده و نور طبیعی محیط را بزرگتر و جذابتر نشان می دهد.اگر پنجره ندارید و به نور زیادی احتیاج دارید بسته به نیازتان از چراغ های روشنایی بهره ببرید، از لامپ های هالوژن برای نورپردازی بر روی سقف آشپزخانه استفاده کنید یا می توانید نور های مخفی برای بالا یا زیر کابینت ها به کار ببرید. نور های نقطه ای و حجیم مرکزی در فضای آشپزخانه را فراموش نکنید برای تامین نور اصلی فضای آشپزخانه لوستر های چند شاخه را به کار بگیرید اشتباه نکنید لوستر های چند شاخه فقط مناسب آشپزخانه های بزرگ و جزیره دار نیستند از این لوستر های زیبا برای نورپاشی اصلی در آشپزخانه استفاده کنید! اگر جزیره کوچکی هم دارید می توانید این چراغ هارا بالای آن نصب کنید و دو یا سه صندلی کوچک کنار آن بگذاریدو حال و هوایی رستورانی اما صمیمی به آشپزخانه خود بدهید. برای دیدن مدل های چراغ آویز های اپن یا جزیره آشپزخانه بر لینک چراغ سقفی کلیک نمایید

آشپزخانه های کوچک