نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

وقتی در مورد نورپردازی بخش های مختلف خانه فکر می کنیم احتمالا حمام آخرین بخشی است که به سراغ آن می رویم، این در حالی است که نورپردازی در این فضای خصوصی بسیار اهمیت دارد، نورپردازی مناسب حمام نه تنها باعث زیبایی محیط می گردد بلکه احساس آرامش و امنیت را به شما منتقل می کند.

نورپردازی محیطی در مورد محدوده وان و توالت، به وسیله نورپردازی بالای روشویی ها، در اولویت قراردهید. همچنین، قرار دادن یک چراغ دیوارکوب در محدوده توالت آن را روشن تر می کند برای یک مطالعه کوتاه مدت هم، نور کافی به نظر می رسد، یک چراغ رو به پایین لنز دار و توکار در محدوده وان معمولا مفید و اگر پرده دوش مات یا نزدیک به مات بوده و یا برای وان نصب شده باشد ضروریست. در محل های مسکونی، برای نوعی از دوش های دارای محفظه که مورد استفاده قرار میگیرند، اگر چنانچه بودجه اجازه دهد، نورپردازی ویژه برای محدوده دوش فضای دلچسب تری به شما میدهد.

نور پردازی حمام و سرویس بهداشتی

البته تا حدودی وجود رطوبت در فضا،محدودیت اندازه و متراژ فضا کیفیت طراحی و نورپردازی حمام را محدود میکند که در این مورد هم می توانید از کلید و پریز ضدآب و هالوژن ضد آب فده و یا هر یک از محصولات روشنایی ضد آب فده استفاده نمایید. وسعت متریال ها، نازک کاری ها، جزییات، کابینت ها. و رنگ های تجهیزات لوله کشی محدودیت های بعدی را اعمال خواهند کرد. انتخاب از این محصولات چراغ های در دسترس همچنان نیاز به همان نوع زیبایی شناسی هوشمند و قضاوت طراحی دارد که باید در همه پروژه های طراحی نورپردازی اعمال شود.

جلوی ورود نور طبیعی را نگیرید!

قبل از اینکه برای نورپردازی حمام خود برنامه ای بریزید، در نظر بگیرید که در روشنایی روز، حمامتان چقدر به وسیله نور طبیعی روشن می گردد؟اگر در حمام خود پنجره ای دارید و نور خوشید محیطتان را روشن می کند آن را به فال نیک بگیرید، برای پوشاندن پنجره از پرده و شیشه های مات استفاده کنید تا حریم شخصی خود و روشنایی را حفظ نمایید

روشنایی برای حمام بسیار مهم است زیرا می تواند فضا را بزرگتر و بازتر جلوه دهد، اگر حمام کوچکی دارید از سرامیک ها، پرده ها، چراغ ها و آینه هایی به رنگ های روشن استفاده نمایید، یک روشنایی متناسب می تواند تاثیر به سزایی در بزرگتر نشان دادن محیط داشته باشد

نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

چراغ مدرن دوست دارید یا کلاسیک؟

دوست دارید به چه سبکی در حمام خود نورپردازی کنید؟مدرن یا کلاسیک؟اگر خانه خود را به سبک مینیمال و یا مدرن چیده اید پس باید هنگام نورپردازی منزل خود، چراغ های صنعتی وساده انتخاب کنید، لامپ های ال ای دی را نیز به همراه آنها بیاورید تا در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنید، می توانید از نور های مخفی که امروزه در نورپردازی حمام بسیار پر طرفدار هستند و در کشوها و یا کابینت ها به کار می روند بهره ببرید و به بهترین نورپردازی مدرن حمام برسید!اما اگر طرفدار سبک کلاسیک هستید، می توانید از شمع و چراغ های دیواری شید دار که نور ملایمی را پخش می کنند استفاده نمایید!

نور پردازی حمام و سرویس بهداشتی

کدام چراغ برای حمام مناسب تره؟

همانطور که میدانید در اکثر بخش های مختلف خانه به چندین منبع نور احتیاج داریم چرا که یک منبع نور مرکزی نمی تواند همه ی نور مورد نیاز یک اتاق را تامین کند.

برای رسیدن به این هدف باید به وسیله منبع های نور مختلف،لایه های مختلف نور را ایجاد کنیم، نورپردازی حمام نیز همینطور است، پس باید به سراغ منبع های نوری خاص و متفاوت برویم که هم حمام را زیبا نشان دهند و هم نورپردازی خاص و متفاوت را ارایه دهند!

اگر دوست دارید حال و هوایی شیک و خاص به حمام خود بدهید از لوستر های بزرگ و چند شاخه استفاده نمایید البته به کار بردن المان و چراغ هایی انتیک مانند لوسترهای کریستالی چند شاخه فقط در حمام هایی با فضاهای بزرگ و یا سقف های بلند امکان پذیر است، لوستر و چراغ هایی که با یک رویه پوشیده شده اندو مانع خیرگی چشم می گردند و به سقف می چسبند جایگزین مناسبی برای لوستر های شلوغ هستند و برای محیط های کوچک بسیار متناسبند، هالوژن ها نیز با نور نقطه ای که پخش می کنند برای کنار آینه ها و یا نور انداختن بر روی وسایل تزیینی داخل حمام به کار می روند و می توانند به همراه این لوستر های کوچک در نورپردازی حمام به کار روند و لایه های مختلفی از نور را ایجاد نمایند.

نورپردازی در حمام

آینه نقشی کاربردی و البته اساسی در زیبایی حمام دارد، نه تنها حمام را بزرگتر جلوه می دهد بلکه نور و روشنایی را نیز به خوبی بازتاب می دهد،نورپردازی کنار آینه ها جزء نورپردازی ضروری به حساب می آید و بسیار اهمیت دارد چرا که شما باید تصویر درستی از خود داشته باشید! چراغ های دیواری کلاسیک یا مدرن را در اطراف آینه قرار دهید تا صبح هنگام ارایش و اصلاحی دقیق داشته باشید

چراغ های دیواری های کنار اینه در نورپردازی توازن و تعادل ایجاد می نمایند، چراغ دیواری های کوچک برای استفاده در حمام هایی که فضای آنها محدود است بهترین گزینه هستند!

می توانید بالای آینه نیز چراغ نصب کنید اما باید در میزان تابش نور آن دقت کنید، اگر نور زیادی از بالای آینه به چهره شما بتابد فقط پیشانیتان را پر نور کرده و بر بقیه اجزای صورتتان سایه می اندازد! امروزه مدل های فراوانی از چراغ های بالای آینه ای دو یا سه شاخه وجود دارد که نوری با تابش یکدست و ملایم پخش می کنند.

نور پردازی حمام و سرویس بهداشتی

به رنگ نور لامپ ها دقت نمایید در نور زرد نمی توان آرایش درستی کرد و اگر چراغ ها را در مکان مناسبی نصب نکنید باید در سایه ها و تاریکی صورت خود را اصلاح کنید!

همه ی ما میدانیم که آب در مواجه با برق بسیار خطرناک است بنابریان قبل از خرید لوازم روشنایی اطمینان حاصل کنید که هرکدام از آن ها دارای رتبه ای پی و ضدآب باشد.