بهترین روشنایی برای منزل

یک نورپردازی زیبا و شیک می تواند جذابیت خانه ی شما را دو چندان سازد و دکوراسیون و چسدمان منزل شما را باشکوه تر جلوه دهد.هر بخش از خانه ی شما دارای شخصیتی مستقل و فعالیتی منحصر به فرد است و باید متناسب با فعالیتی که در آن صورت می گیرد یک نورپردازی چشم نواز و دلپذیر داشته باشد.

نور فقط نور طبیعی !

نور طبیعی فضا را روشن می کند و البته اتاق را بزرگتر از چیزی که هست نشان می دهد، نور زیبای خورشید به محیط جنب و جوش و انرژی تزریق می کند، اما این نور زیبا تنها تا ساعاتی از شبانه روز همراه ما خواهد بود و هنگام تاریکی شب باید از منبع های مصنوعی نور برای بدست آوردن روشنایی استفاده کنیم.

نورپردازی برای بخش های مختلف خانه

منبع های مصنوعی نور خلاقیت بیشتر در محیط ایجاد می کنند اما قبل از هرچیز باید بپرسید برای هرکدام از بخش ها مختلف خانه به چه میزان و به چه نوعی از نور احتیاج داریم؟هنگامی که پاسخی برای این سئوال پیدا کردید می توانید چراغ های روشنایی مناسب را انتخاب کنید.

نورپردازی برای بخش های مختلف خانه

نورپردازی نمای ورودی ساختمان

نمای ورودی ساختمان به منزله کارت دعوتی برای مهمانان شما تلقی می شود و یک نورپردازی دلنواز برای آن موجب، ایجاد فضایی مثبت و البته متمایز شدن فضای ورودی خانه شما از همسایگان می گردد.

اگر نمای ورودی منزل شما دارای سایبان است، از چراغ هایی که نور را به سمت پایین می تابانند استفاه نمایید در غیر این صورت چراغ های دیواری نیز گزینه ی مناسبی هستند.مسیرهای پیاده روی به سمت نمای ورودی ساختمان نیز می توانند توسط نور های مخفی زمینی روشن شوند!

نورپردازی خانه

نورپردازی راهرو و راه پله

راهرو و راه پله ها که محل رفت و آمد هستند باید دارای نور مناسبی باشند تا امنیت به طور کامل در آنجا برقرار شود.

بعضی از راهرو ها و راه پله ها فاقد پنجره و نور طبیعی هستند! برای ایجاد جذابیت در این راه های تاریک و طولانی میتوانید از مبلمان های کوچک و چراغ های روشنایی مناسب بهره ببرید! چراغ هایی که نور را به سمت بالا و یا به راست و چپ می تابانند و یا چراغ های تایمری که در مراحلی خاص روشن می شوند برای روشنایی و تامین امنیت این مکان ها هنگام رفت و آمد افراد سالمند ، ناتوان و کودکان مناسب است.

نورپردازی برای خانه

نورپردازی اتاق پذیرایی

اتاق پذیرایی پرکاربرد ترین بخش خانه محسوب می شود! شما در این اتاق مهمانی میگیرید!مطالعه، بازی و استراحت می کنید بنابراین باید به خاطر فعالیت های مختلفی که در آن انجام می گیرد، لایه های مختلفی از نورپردازی را به وسیله تعدادی از منبع های متفاوت نور ایجاد کنید.

باید برای ایجاد لایه های مختلف نور ترکیبی از هر سه نوع نورپردازی یعنی عمومی ، ضروری و دکوراتیو استفاده کنید .

نورپردازی برای خانه

برای انتخاب یک منبع نور مرکزی، به ارتفاع سقف و اندازه و متراژ اتاق نگاه کنید همانطور که در مقاله های قبلی اشاره کردیم لوسترهای شلوغ و چند شاخه برای اتاق های بزرگ و لوستر های خلوت و ساده برای اتاق های کوچک مناسب هستند.

از چراغ های هالوژن و دیواری برای ایجاد یک نورپاشی ملایم استفاده کنید.این چراغ های زیبا بر روی تابلوها، آثارهنری، مجسمه ها و لوازم دکوری نورپردازی تزئینی را پدید می آورند و باعث می شوند نگاه ها به سمت این آثار زیبا جلب شود.

نورپردازی مناسب خانه

اگر میخواهید در اتاق پذیرایی کمی مطالعه نیز داشته باشید از چراغ ها و آباژورهای رومیزی و ایستاده استفاده نمایید! نوریکدست و زیبای این چراغ ها با نورپردازی ضروری تلفیق خواهد شد و نور مناسب مطالعه را برای شما فراهم می آورد.

نورپردازی میز ناهارخوری

میز ناهارخوری اکثر اوقات کاربردی بیشتر از اسم خود دارد و تنها کاربردی به عنوان جاییکه وعده های غذایی خود را در آن میل می کنید ندارد! بر روی آن بازی میکنیم، با اعضای خانواده گفت و گو میکنیم و یا حتی کار می کنیم و درس میخوانیم بنابراین باید یک نورپردازی و روشنایی مناسب را برای این محیط انتخاب کنیم.

اگر میز ناهارخوری شما در مرکز آشپزخانه قرار دارد برای تامین روشنایی آن به یک منبع نور مرکزی قوی احتیاج داریم، اما اگر میز ناهارخوری شما در اتاق نشیمن قرار دارد یک نورپردازی جداگانه از تاق نشیمن برای آن در نظر بگیرید و منطقه میز ناهارخوری را به صورت بصری از اتاق نشیمن جدا کنید.

نورپردازی

نورپردازی میز ناهارخوری نباید خیره کننده و زیاد باشد زیرا باعث آزار چشم می گردد اما باید به قدری روشن باشد که بتوانید بشقاب غذای خود را ببینید!

لامپ ها و چراغ های چند شاخه که منطقه وسیعی از میز ناهارخوری را می پوشانند بهترین انتخاب هستند از چراغ های ال ای دی با مصرف انرژی کم بهره ببرید و البته رنگ نور لامپ هارا هم به درستی انتخاب کنید تا بر رنگ طبیعی غذا تاثیر نگذارند.

نورپردازی

نورپردازی آشپزخانه

اشپزخانه را می توان مهمترین بخش خانه تصور کرد. شما در آشپزخانه احتیاج به یک سیستم روشنایی قدرتمند دارید که بتواند امنیت شما را حین آشپزی کردن تضمین کند. می توانید بسته به متراژ آشپزخانه خود لوستر بزرگ و یا کوچک انتخاب کنید.

چراغ هایی که در هود، نور های مخفی که در کابینت ها و کشو ها هستندبسیار کاربردی و مفید هستند ، رنگ نور لامپ آشپزخانه باید بسیار به محیط نزدیک باشد تا هنگام غذا پختن رنگ اصلی مواد غذایی را تشخیص دهید.

نورپردازی

نورپردازی دفترکار

اگر شما کارآفرین هستید و یا برای سازمانی در خانه به کار و فعالیت می پردازید به یک دفتر کار احتیاج دارید، نورپردازی مناسب در دفتر کار می تواند در میزان بهره وری شما تاثیر داشته باشد.

وجود پنجره های بزرگ در اتاق کار نشان دهنده خوش شانسی شماست زیرا نور طبیعی بهترین نوری است که برای انجام فعالیت به آن احتیاج داریم اما این نور تا ساعاتی از شبانه روز همراه ماست و برای بقیه ساعات احتیاج به منبع های مصنوعی نور داریم!

 نورپردازی اتاق کار

محل کار شما باید روشن و بدون سایه باشد تا بتوانید به سرعت و بدون خستگی کار کنید. شدت و میزان تابش نور در دفتر کار یا مطالعه حدودا 500 لوکس است.

نور مناسب کار و یا مطالعه باید از بالا بتابد و بر روی سطح کار و یا صفحه کلید تمرکز کند.می توانید از چراغ هایی که قابلیت تنظیم و جهت دهی به نور را دارند استفاده کنید.چراغ های ایستاده و رومیزی نیز برای محیط کار بسیار مناسب هستند.

 نورپردازی اتاق کار

نورپردازی اتاق خواب کودکان

اتاق کودک دلبندتان سریعتر از اتاق های دیگر خانه تغییر خواهد کرد! یک اتاق با پنجره های بزرگ انتخاب کنید تا برای فرزندتان از روزهای اول تا سال های نوجوانی یک نورپردازی کلی عالی ایجاد کنید.

اتاق کودکتان نیز به سه لایه عمومی و اولیه نورپردازی احتیاج دارد. یک نورپردازی عمومی و گرم برای اتاق، نورپردازی روشن، متمرکز و کاربردی برای انجام فعالیت هایی مانند تکالیف و نورپردازی تزئینی با روشنایی غیر مستقیم که شب هنگام و برای خواب کودکان بسیار مناسب است. سعی کنید از چراغ های ال ای دی که حرارت و مصرف انرژی کمتری دارند بهره ببرید.

 نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق خواب

کمتر کسی به روشنایی اتاق خواب خود اهمیتی می دهد ، اما اتاقی که ما تقریبا یک سوم از زندگی خود را در آن سپری می کنیم شایسته توجه بیشتری است.

اتاق خواب مکانی برای آرامش و احساس امنیت شماست، بنابراین نباید در این مکان چشمه نور ایجاد کنید! یک نورپردازی ملایم، یکدست و گرم برای این محیط بسیار مناسب است.اگر دوست دارید در اتاق خواب خود کمی مطالعه کنید و یا زیورالات و وسایل خود را سرجای خود بگذارید از آباژور های ایستاده یا رویمزی و یا چراغ های دیواری که یک نور آرام را در محیط پخش می کنند و بیشتر بر نورپردازی تزئینی تاکید دارند استفاده کنید!

برای خواندن مقاله نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی و مقاله نورپردازی اپن آشپزخانه به لینک نورپردازی حمام و لینک نورپردازی آشپزخانه مراجعه نمایید.

 نورپردازی