نورپردازی اصولی اتاق خواب کودک

در هنگام طراحی اتاق خواب کودکان باید به نکته های زیادی توجه کرد، یکی از این موارد مهم نورپردازی صحیح و اصولی است زیرا امنیت و عدم ترس کودکان از تاریکی به آن بستگی دارد:

از تابش درست نور مطمئن شوید

نورپردازی اتاق خواب کودکان باید ملایم و تابشی نرم داشته باشد، که موجب شود اتاق گرم و صمیمی به نظر برسد و کودک در آن احساس امنیت کند و بتواند خوابی آرام و لذت بخش را تجربه بنماید.

این نور باید بین روشنایی و تاریکی باشد، اما این تاریکی نباید به گونه ای باشد که کودک هنگام بیدار شدن از خواب و یا با لحظه ای تنها ماندن در اتاق خویش احساس ترس کند، و همانطور شدت تابش نور نباید به گونه ای باشد که چشم کودکان را که احتیاج به استراحت دارد را بیازارد.می توانید برای رسیدن به این هدف از کنترل های تنظیم کننده نور بهره بگیرید .

نورپردازی اتاق خواب کودکان

از کودکتان برای نورپردازی اتاقش مشورت بگیرید

اگر کودکتان دارای درک و فهم بیشتر و سن بالاتری است، نظرش را هنگام تغییر دکوراسیون و یا نورپردازی اتاقش بپرسید.کاغذ دیواری را بیشتر می پسندد یا رنگ را ترجیح می دهد؟چه مدلی را برای چراغ سقفی اتاقش می خواهد؟چه رنگ لامپی را برای چراغ انتخاب می کند؟سلیقه او را در اتاق خوابش بازتاب دهید تا حس فوق العاده ای نسبت به اتاق خوابش داشته باشد و در آن احساس آرامش و خوشحالی کند.

نورپردازی اتاق خواب کودکان

چطوری چراغ مناسب انتخاب کنم؟

چراغ های سقفی مناسب اتاق کودک با مدل های متنوع و مختلفی در بازار موجود هستند. چراغ هایی که منبع نور آن ها با لایه ای پوشیده شده است و دارای محفظه هستند تا از تابش مستقیم نور جلوگیری کرده و آن را یکدست و ملایم پخش کنند بهترین انتخاب برای اتاق کودکان به شمار می روند، یا استفاده از چراغ هایی که به سقف چسبیده اند و یا فاصله ی کوتاهی از سقف دارند نیز گزینه ی ایده آلی محسوب می شوند.

نورپردازی اتاق خواب کودک

نور خورشید، به مقدار کافی!

از نور طبیعی و دلنشین استفاده کنید اما نگذارید که نور خورشید به طور مستقیم بر اتاق بتابد و محیط را گرم و آزاردهنده کند، و کودک را دچار گرما زدگی بکند.فضارا خنک نگه دارید از پرده های سفید برای جذب و متعادل کردن نور بهره ببرید .

نورپردازی اتاق  کودک

چراغ مطالعه یا آباژور ایستاده کدام را انتخاب کنم؟

شما باید از اینکه فرزندتان از نور کافی برای انجام فعالیت های روزمره بهره مند می شود اطمینان حاصل کنید. اگر کودکتان در اتاق خود میز و صندلی دارد و تکالیف خود را در آنجا انجام میدهد از یک آباژور ایستاده یا یک چراغ رو میزی استفاده کنید تا نور مورد نیاز او را فراهم کنید.

نورپردازی مناسب اتاق کودک

چراغ های روشنایی، کوچک اما کاربردی

کودکان دوست دارند که در هنگام خواب نور کمی در اتاق آن ها وجود داشته باشد، تا هم هنگام تاریکی احساس امنیت کنند هم شدت تابش این نور مزاحمی برای خواب آن ها نباشد.از چراغ های روشنایی کوچک که طرح ها و مدل های کودکانه زیادی دارند و می توانند علاوه بر زیبایی کاربردی نیز باشند برای رسیدن به این هدف استفاده نمایید.کودکان می توانند این چراغ هارا به سادگی روشن و خاموش نمایند و خطری برایشان نداشته باشد.

نورپردازی اتاق  کودک